Mercedes-Benz Atego box truck „Feuerwehr Bremen Einsatzleitung“
Product number:
096010
Listprice:
29,95 €
The fire department in Bremen regularly provides originals for Herpa miniature models, such as the Mercedes-Benz Atego with a box body, which is used as a command vehicle. The model is implemented as a miniature model with correspondingly printed roller blinds and windows.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire department in Bremen regularly provides originals for Herpa miniature models, such as the Mercedes-Benz Atego with a box body, which is used as a command vehicle. The model is implemented as a miniature model with correspondingly printed roller blinds and windows.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |