Mercedes-Benz Atego box truck “Essen Fire brigade water rescue service”
Product number:
096553
Listprice:
29,95 €
This Mercedes-Benz Atego, which was once used by the fire brigade in Essen as a fire-fighting rescue vehicle, has been given a new purpose. With a new design, it is now in service in Burgaltendorf with the water rescue service.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Mercedes-Benz Atego, which was once used by the fire brigade in Essen as a fire-fighting rescue vehicle, has been given a new purpose. With a new design, it is now in service in Burgaltendorf with the water rescue service.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | January/February 2022 |