Mercedes-Benz Atego box trailer with liftgate "Wincanton"
Product number:
158039
Listprice:
19,50 €
New type! At the IAA 2010, the new MB Atego was presented with modified front. The original of the first model is operated by the international transport giant Wincanton.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wincanton |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! At the IAA 2010, the new MB Atego was presented with modified front. The original of the first model is operated by the international transport giant Wincanton.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wincanton |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | January/February 2011 |