Mercedes-Benz Atego box trailer with liftgate "Warendorf rescue service"
Product number:
091558
Listprice:
24,50 €
In Warendorf, near Münster, Westphalia, the German Red Cross operates a Mercedes-Benz Atego with boxsuperstructure as logistics vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.9 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Warendorf, near Münster, Westphalia, the German Red Cross operates a Mercedes-Benz Atego with boxsuperstructure as logistics vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.9 g |
| Release Date | September/October 2014 |