Mercedes-Benz Atego box trailer "police department"
Product number:
049047
Listprice:
19,50 €
At the IAA Commercial Vehicles 2010 in Hannover, Empl presented this MB Atego as portable toiled which is supposed to be utilized by the police in large scale operations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the IAA Commercial Vehicles 2010 in Hannover, Empl presented this MB Atego as portable toiled which is supposed to be utilized by the police in large scale operations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | March/April 2011 |