Mercedes-Benz Atego ´96 box trailer "Munich fire department - inhalation protection"
Product number:
048989
Listprice:
19,50 €
The fire brigade in Munich operates this first generation Mercedes Atego in the area breathing protection measurement. Doors and windows of the superstructure were exactly replicated.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade in Munich operates this first generation Mercedes Atego in the area breathing protection measurement. Doors and windows of the superstructure were exactly replicated.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | March/April 2011 |