Mercedes-Benz Atego 3-way discharge skip"Leonhard Weiss"
Product number:
304399
Listprice:
24,50 €
Leonhard Weiss with headquarters in Satteldorf, Baden-Württemberg, has been in the business since 1900. Herpa will henceforth release models of the construction company in irregular intervals. An MAN TGS M tandem tipper trailer, a Mercedes-Benz Atego three-way tipper as well as a Mercedes-Benz Sprinter with double-cab and curtain canvas kick off the series. Additional vehicles to follow.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leonhard Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 24.7 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Leonhard Weiss with headquarters in Satteldorf, Baden-Württemberg, has been in the business since 1900. Herpa will henceforth release models of the construction company in irregular intervals. An MAN TGS M tandem tipper trailer, a Mercedes-Benz Atego three-way tipper as well as a Mercedes-Benz Sprinter with double-cab and curtain canvas kick off the series. Additional vehicles to follow.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leonhard Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 24.7 g |
| Release Date | May/June 2016 |