Mercedes-Benz Atego ‘13 Ziegler Z-Cab volunteer fire brigade Wietmarschen / Lohne district
Product number:
095624
Listprice:
39,95 €
In bright red coloring with rear warning hatching, the assistance fire engine of the Wietmarschen volunteer fire brigade in the Lohne district is produced by Herpa as a miniature model in a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Wietmarschen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 75 x 35 mm |
| Weight | 50.1 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In bright red coloring with rear warning hatching, the assistance fire engine of the Wietmarschen volunteer fire brigade in the Lohne district is produced by Herpa as a miniature model in a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Wietmarschen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 75 x 35 mm |
| Weight | 50.1 g |
| Release Date | November/December 2020 |