Mercedes-Benz Atego `13 Ziegler Z-Cab fire truck "fire department"
Product number:
095327
Listprice:
39,95 €
New type! With the latest Mercedes-Benz Atego, which receives a matching spoiler package between the driver’s cab and the body, this model completes the series of neutral firefighting models in the Herpa range.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.9 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With the latest Mercedes-Benz Atego, which receives a matching spoiler package between the driver’s cab and the body, this model completes the series of neutral firefighting models in the Herpa range.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.9 g |
| Release Date | July/August 2020 |