Mercedes-Benz Atego ‘13 Ziegler Z-Cab Fire brigade Dinklage
Product number:
095471
Listprice:
39,95 €
It is already the second fire engine of the fire brigade in Dinklage in northern Germany, which Herpa is realizing as a miniature model in a unique edition. Currently, the fire brigade in Dinklage has received this new Z-Cab fire engine from Ziegler.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dinklage |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.2 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
It is already the second fire engine of the fire brigade in Dinklage in northern Germany, which Herpa is realizing as a miniature model in a unique edition. Currently, the fire brigade in Dinklage has received this new Z-Cab fire engine from Ziegler.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dinklage |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.2 g |
| Release Date | September/October 2020 |