Mercedes-Benz Atego '13 Ziegler Z-Cab "Fire brigade Bremen"
Product number:
097420
Listprice:
39,95 €
At the beginning of the year, the turntable ladder (096959) of the Bremen Fire Department was relocated. Now it is the turn of this fire truck to convert on Mercedes-Benz Atego, the latest cab generation. This Ziegler Z-Cab is elaborately printed and appears in limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | daylight red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | September/October 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the beginning of the year, the turntable ladder (096959) of the Bremen Fire Department was relocated. Now it is the turn of this fire truck to convert on Mercedes-Benz Atego, the latest cab generation. This Ziegler Z-Cab is elaborately printed and appears in limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | daylight red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | September/October 2023 |