Mercedes-Benz Atego ‘13 Rosenbauer turntable ladder Metzingen fire department
Product number:
096676
Listprice:
39,95 €
The turntable ladder newly procured in 2019 by the fire brigade in Metzingen is decorated in a very striking and eye-catching way, similar to the Mercedes-Benz Sprinter. This model is also manufactured by Herpa in a one-time production run.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The turntable ladder newly procured in 2019 by the fire brigade in Metzingen is decorated in a very striking and eye-catching way, similar to the Mercedes-Benz Sprinter. This model is also manufactured by Herpa in a one-time production run.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | March/April 2022 |