Mercedes-Benz Atego `13 Rosenbauer turnable ladder
Product number:
095938
Listprice:
39,95 €
The Aachen fire department relies on Rosenbauer turntable ladders with Metz technology for its aerial rescue vehicles. The latest vehicle is being produced by Herpa in a one-off edition, with anthracite-colored ladders and corresponding roller blinds, in line with the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Aachen fire department relies on Rosenbauer turntable ladders with Metz technology for its aerial rescue vehicles. The latest vehicle is being produced by Herpa in a one-off edition, with anthracite-colored ladders and corresponding roller blinds, in line with the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |