Mercedes-Benz Atego `13 box truck „Branddirektion Stuttgart“
Product number:
097277
Listprice:
35,95 €
This logistics equipment vehicle of the Stuttgart Fire Department was put into service in mid-2022. The vehicle is internally called GW-L1-1. The equipment was supplied by Junghanns Fahrzeugbau GmbH Co. KG. The bodywork is in the familiar red and yellow design. On the three sides of the superstructure, a blue sticker refers to the Europe-wide emergency number 112. Further vehicles from the Baden-Württemberg state capital are in planning.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Stuttgart |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | March/April 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This logistics equipment vehicle of the Stuttgart Fire Department was put into service in mid-2022. The vehicle is internally called GW-L1-1. The equipment was supplied by Junghanns Fahrzeugbau GmbH Co. KG. The bodywork is in the familiar red and yellow design. On the three sides of the superstructure, a blue sticker refers to the Europe-wide emergency number 112. Further vehicles from the Baden-Württemberg state capital are in planning.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Stuttgart |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | March/April 2023 |