Mercedes-Benz Atego ‘10 Rosenbauer turntable ladder Kassel fire brigade
Product number:
096119
Listprice:
39,95 €
The series of model vehicles of Kassel’s fire brigade, which was started in 2021, is supplemented by the Rosenbauer turntable ladder. The white model with a bright red design will be released by Herpa in a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.1 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of model vehicles of Kassel’s fire brigade, which was started in 2021, is supplemented by the Rosenbauer turntable ladder. The white model with a bright red design will be released by Herpa in a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.1 g |
| Release Date | May/June 2021 |