Mercedes-Benz Atego ‘10 box truck customs
Product number:
096645
Listprice:
29,95 €
For the transport of equipment as well as for the removal of confiscated goods, the customs in Germany uses this Mercedes-Benz Atego box truck with a tail lift. The completely green vehicle is supplied by Herpa with a roof spoiler and a fully functional tail lift.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | customs authority |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | May/June 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the transport of equipment as well as for the removal of confiscated goods, the customs in Germany uses this Mercedes-Benz Atego box truck with a tail lift. The completely green vehicle is supplied by Herpa with a roof spoiler and a fully functional tail lift.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | customs authority |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | May/June 2022 |