Mercedes-Benz Atego `04 fire engine "Fire brigade Rhede"
Product number:
095914
Listprice:
39,95 €
In addition to the already produced models of fire engines of the fire department in Rhede, this support firefighting vehicle, based on the Mercedes-Benz Atego ‘04 with a Ziegler body, will be produced as a Herpa model in a unique edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.9 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In addition to the already produced models of fire engines of the fire department in Rhede, this support firefighting vehicle, based on the Mercedes-Benz Atego ‘04 with a Ziegler body, will be produced as a Herpa model in a unique edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.9 g |
| Release Date | March/April 2021 |