Mercedes-Benz Arocs tele semitrailer „HKV Krane“
Product number:
312905
Listprice:
42,95 €
Matching the Liebherr mobile crane, Herpa simultaneously realizes a Mercedes-Benz Arocs with a teletrailer from HKV Krane. The four-axle tractor unit is equipped with a heavy-duty tower, just like the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.3 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Matching the Liebherr mobile crane, Herpa simultaneously realizes a Mercedes-Benz Arocs with a teletrailer from HKV Krane. The four-axle tractor unit is equipped with a heavy-duty tower, just like the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.3 g |
| Release Date | January/February 2021 |