Mercedes-Benz Arocs Streamspace low-boy semitrailer truck "Trost" (Austria/Traisen)
Product number:
317627
Listprice:
49,95 €
Founded in 1958, Trost is a leading Austrian company in the fields of transport, mobile cranes and earthworks. Following on from the last model from mid-2022 (314831) appears this 3-axle Mercedes-Benz Arocs with a matching semi low-loader semi-trailer in the company's typical outfit. Two more models will be realised in the future. The model will be produced in a limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | May/June 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Founded in 1958, Trost is a leading Austrian company in the fields of transport, mobile cranes and earthworks. Following on from the last model from mid-2022 (314831) appears this 3-axle Mercedes-Benz Arocs with a matching semi low-loader semi-trailer in the company's typical outfit. Two more models will be realised in the future. The model will be produced in a limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | May/June 2024 |