Mercedes-Benz Arocs S Empl Wrecker Bison "Paul Passau"
Product number:
303910
Listprice:
39,50 €
Since December 2013, Paul Nutzfahrzeuge GmbH from Passau has been operating a Mercedes-Benz Arocs with Empl Bison superstructure as recovery vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Paul Passau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 57.1 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since December 2013, Paul Nutzfahrzeuge GmbH from Passau has been operating a Mercedes-Benz Arocs with Empl Bison superstructure as recovery vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Paul Passau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 57.1 g |
| Release Date | September/October 2014 |