Mercedes-Benz Arocs S Empl ULF "Feuerwehr"
Product number:
093309
Listprice:
34,95 €
The striking three-axle universal fire engine of EMPL once again enhances the current Herpa fire engine series - this time with the current Mercedes-Benz Arocs cab. The model is simultaneously released in white as Minikit set.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58.7 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The striking three-axle universal fire engine of EMPL once again enhances the current Herpa fire engine series - this time with the current Mercedes-Benz Arocs cab. The model is simultaneously released in white as Minikit set.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58.7 g |
| Release Date | September/October 2017 |