Mercedes-Benz Arocs S 4-achs dumper "Max Wild"
Product number:
308175
Listprice:
27,95 €
Max Wild from Berkheim has modernized its vehicle design. Herpa is going to continue the series in loose succession with the new design and begins with the current Mercedes-Benz Arocs dump truck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45.7 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Max Wild from Berkheim has modernized its vehicle design. Herpa is going to continue the series in loose succession with the new design and begins with the current Mercedes-Benz Arocs dump truck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45.7 g |
| Release Date | November/December 2017 |