Mercedes-Benz Arocs Max Wild thermal insulation trough semitrailer
Product number:
312325
Listprice:
32,95 €
The fleet of Max Wild vehicles, which is well known at Herpa, is extended by a unique edition of this current Mercedes-Benz Arocs with a thermal insulation trough trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 64.4 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of Max Wild vehicles, which is well known at Herpa, is extended by a unique edition of this current Mercedes-Benz Arocs with a thermal insulation trough trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 64.4 g |
| Release Date | September/October 2020 |