Mercedes-Benz Arocs M , three-way dumper with crane, grey/yellow
Product number:
315906
Listprice:
29,95 €
The new series in a gray-and-yellow color scheme launched in November/December gets another addition in the distinctive coloring in the form of this three-way tipper with a clamshell bucket. The series will keep on being extended.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new series in a gray-and-yellow color scheme launched in November/December gets another addition in the distinctive coloring in the form of this three-way tipper with a clamshell bucket. The series will keep on being extended.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | January/February 2023 |