Mercedes-Benz Arocs M skip loader AK16, grey/yellow
Product number:
317863
Listprice:
34,95 €
NEW TYPE! The new mould was shown for the first time at the Spielwarenmesse 2024 in Nuremberg. The Meiller AK16 is a skip loader with an impressive lifting capacity of 18,000 kg. This robust vehicle is ideal for transporting and disposing of containers. The brand new shape is a direct addition to our fleet of grey and yellow construction vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | May/June 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
NEW TYPE! The new mould was shown for the first time at the Spielwarenmesse 2024 in Nuremberg. The Meiller AK16 is a skip loader with an impressive lifting capacity of 18,000 kg. This robust vehicle is ideal for transporting and disposing of containers. The brand new shape is a direct addition to our fleet of grey and yellow construction vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | May/June 2024 |