Mercedes-Benz Arocs M Schmitz Kipp-Sattelzug "Riwatrans"
Product number:
303040
Listprice:
24,50 €
The new Riwatrans-construction fleet is complemented by the new Schmitz dump semitrailer with Mercedes-Benz M Arocs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.9 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Riwatrans-construction fleet is complemented by the new Schmitz dump semitrailer with Mercedes-Benz M Arocs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.9 g |
| Release Date | January/February 2014 |