Mercedes-Benz Arocs M rigid tractor, traffic yellow
Product number:
302418-003
Listprice:
14,50 €
For over 110 years, Mercedes-Benz has been manufacturing construction vehicles and has now repositioned its range. The Arocs is the successor of both the Actros and Axor, and was designed especially for construction vehicles. The Arocs’ most important features are its hightorque, heavy-duty drive configurations and its standard Euro 6 engines. Based on original plans and in cooperation with the developers of Mercedes-Benz Herpa has realized the Arocs series in the 1/87 scale as well. Besides the new cabs, the Herpa designers have also come up with a new, authentic chassis in over three months of work, which has been combined with a Meiller dumper.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | traffic yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 33.3 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For over 110 years, Mercedes-Benz has been manufacturing construction vehicles and has now repositioned its range. The Arocs is the successor of both the Actros and Axor, and was designed especially for construction vehicles. The Arocs’ most important features are its hightorque, heavy-duty drive configurations and its standard Euro 6 engines. Based on original plans and in cooperation with the developers of Mercedes-Benz Herpa has realized the Arocs series in the 1/87 scale as well. Besides the new cabs, the Herpa designers have also come up with a new, authentic chassis in over three months of work, which has been combined with a Meiller dumper.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | traffic yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 33.3 g |
| Release Date | November/December 2014 |