Mercedes-Benz Arocs M dump truck "Reinert"
Product number:
310499
Listprice:
29,95 €
The vehicles of the company Reinert from Schleife in East Saxony are present on roads and construction sites all across Germany. Herpa complements the already extensively realized model series with a Mercedes-Benz Arocs M dump truck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.3 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicles of the company Reinert from Schleife in East Saxony are present on roads and construction sites all across Germany. Herpa complements the already extensively realized model series with a Mercedes-Benz Arocs M dump truck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.3 g |
| Release Date | July/August 2019 |