Mercedes-Benz Arocs M dump semitrailer
Product number:
303859
Listprice:
23,50 €
The construction vehicle fleet in the Herpa range is continuously enhanced and updated. New addition is the combination of Mercedes-Benz Arocs M with a current Schmitz dump trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.1 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The construction vehicle fleet in the Herpa range is continuously enhanced and updated. New addition is the combination of Mercedes-Benz Arocs M with a current Schmitz dump trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.1 g |
| Release Date | September/October 2014 |