Mercedes-Benz Arocs M Doll long timber transporter,
Product number:
312554
Listprice:
49,95 €
New type! Herpa collectors are not safe from unexpected new types. In the area of short timber, Herpa already has a Doll-style trailer truck available, now follows the completely redesigned log transporter, also Doll-style. The long three-axle tractor is also equipped with a new Hiab loading crane, which was developed especially for this vehicle. The trailer is equipped with twin tires. The original for the color scheme of the first Herpa model is a demonstration vehicle of the company Doll.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 121.9 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Herpa collectors are not safe from unexpected new types. In the area of short timber, Herpa already has a Doll-style trailer truck available, now follows the completely redesigned log transporter, also Doll-style. The long three-axle tractor is also equipped with a new Hiab loading crane, which was developed especially for this vehicle. The trailer is equipped with twin tires. The original for the color scheme of the first Herpa model is a demonstration vehicle of the company Doll.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 121.9 g |
| Release Date | November/December 2020 |