Mercedes-Benz Arocs M concrete mixertruck, 4-axle
Product number:
308120
Listprice:
27,95 €
The Herpa construction vehicle fleet is enhanced by a Mercedes-Benz Arocs with M-cab as four-axle truck with concrete mixer superstructure.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.1 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa construction vehicle fleet is enhanced by a Mercedes-Benz Arocs with M-cab as four-axle truck with concrete mixer superstructure.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.1 g |
| Release Date | November/December 2017 |