Mercedes-Benz Arocs M concrete mixer "Kutter"
Product number:
311892
Listprice:
27,95 €
The Memmingen-based road construction company Kutter uses more than 8,000 road-registered vehicles worldwide. Among the construction vehicles are also concrete mixers with Mercedes-Benz Arocs cabs. This model continues the series of Kutter vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kutter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.4 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Memmingen-based road construction company Kutter uses more than 8,000 road-registered vehicles worldwide. Among the construction vehicles are also concrete mixers with Mercedes-Benz Arocs cabs. This model continues the series of Kutter vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kutter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.4 g |
| Release Date | May/June 2020 |