Mercedes-Benz Arocs M all wheel dumper with snow plow and flashing lights "Winterdienst"
Product number:
302760-002
Listprice:
29,50 €
When the construction industry is taking a break, many of the operated vehicles are used for winter services. The platform of this dumper is equipped with a road-salt spreader and the well-known rake blade in front.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.2 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
When the construction industry is taking a break, many of the operated vehicles are used for winter services. The platform of this dumper is equipped with a road-salt spreader and the well-known rake blade in front.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.2 g |
| Release Date | July/August 2014 |