Mercedes-Benz Arocs M 4-axle concrete mixer Geiger
Product number:
314787
Listprice:
29,95 €
The current four-axle Mercedes-Benz Arocs concrete mixer of the Oberstdorf-based construction company Geiger is realized by Herpa in a unique edition with its distinctive lettering as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current four-axle Mercedes-Benz Arocs concrete mixer of the Oberstdorf-based construction company Geiger is realized by Herpa in a unique edition with its distinctive lettering as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | March/April 2022 |