Mercedes-Benz Arocs L Empl Bison "Struck"
Product number:
306621
Listprice:
45,95 €
In Hamburg, the company Struck operates 15 towing and rescue service vehicles. Latest addition is an Empl Bison on a Mercedes-Benz Arocs which Herpa realized as elaborate functional model with ACE logo.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Struck Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 57 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Hamburg, the company Struck operates 15 towing and rescue service vehicles. Latest addition is an Empl Bison on a Mercedes-Benz Arocs which Herpa realized as elaborate functional model with ACE logo.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Struck Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 57 g |
| Release Date | November/December 2016 |