Mercedes-Benz Arocs L 6x4 semi low boy semitrailer "Wasel Krane"
Product number:
305563
Listprice:
39,50 €
The current Mercedes-Benz Arocs 6x4 rigid tractor is operated by Wasel from Bergheim. The limited edition Herpa model pulls a 5-axle semi flatbed trailer in the company colors of Wasel cranes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 26 x 76 x 36 mm |
| Weight | 64.8 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Mercedes-Benz Arocs 6x4 rigid tractor is operated by Wasel from Bergheim. The limited edition Herpa model pulls a 5-axle semi flatbed trailer in the company colors of Wasel cranes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 26 x 76 x 36 mm |
| Weight | 64.8 g |
| Release Date | January/February 2016 |