Mercedes-Benz Arocs L 6x4 low boy semitrailerwith load "Franz Bracht"
Product number:
311076
Listprice:
59,95 €
In Germany, Franz Bracht is one of the big players with its thirteen branches in the field of mobile cranes, industrial assembly, and heavy-load transport. Herpa initially realizes a Mercedes-Benz Arocs 6×4 with a low-boy trailer, which is loaded with two lattice tower components.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Franz Bracht |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Local orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 50 mm |
| Weight | 105.1 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Germany, Franz Bracht is one of the big players with its thirteen branches in the field of mobile cranes, industrial assembly, and heavy-load transport. Herpa initially realizes a Mercedes-Benz Arocs 6×4 with a low-boy trailer, which is loaded with two lattice tower components.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Franz Bracht |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Local orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 50 mm |
| Weight | 105.1 g |
| Release Date | November/December 2019 |