Mercedes-Benz Arocs Classicspace 4x4 dump semitrailer "Wagner Mitteleschenbach" (Bavaria/Mitteleschenbach)
Product number:
316774
Listprice:
42,95 €
The series of vehicles of the Middle Franconian company Wagner in Mitteleschenbach is extended with this tipper semitrailer tractor. The Mercedes-Benz Classicspace all-wheel drive tractor has a Schmitz tipper semitrailer saddled. The model appears in a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wagner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of vehicles of the Middle Franconian company Wagner in Mitteleschenbach is extended with this tipper semitrailer tractor. The Mercedes-Benz Classicspace all-wheel drive tractor has a Schmitz tipper semitrailer saddled. The model appears in a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wagner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | November/December 2023 |