Mercedes-Benz Arocs Classic 6×4 with loading crane all-rounder semitrailer tractor, municipal orange
Product number:
313933
Listprice:
39,95 €
New type! New at Herpa is the Mercedes-Benz Arocs with the flat ClassicSpace cab. This model features a loading crane mounted on the 6×4 tractor as well as a Goldhofer Allrounder semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | municipal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! New at Herpa is the Mercedes-Benz Arocs with the flat ClassicSpace cab. This model features a loading crane mounted on the 6×4 tractor as well as a Goldhofer Allrounder semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | municipal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | September/October 2021 |