Mercedes-Benz Arocs 6x4 tipper semitrailer „Peterburs“
Product number:
313766
Listprice:
39,95 €
Once again, Herpa realizes a vehicle of the Peterburs company from Rheda-Wiedenbrück as a miniature model in unique production. The Mercedes-Benz Arocs 6×4 pulls a two-axle round trough trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again, Herpa realizes a vehicle of the Peterburs company from Rheda-Wiedenbrück as a miniature model in unique production. The Mercedes-Benz Arocs 6×4 pulls a two-axle round trough trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | July/August 2021 |