Mercedes-Benz Arocs 6x4 low-boy semitrailer with Liebherr crawler excavator 954 longfront "Colonia / Harzheim"
Product number:
306140
Listprice:
79,95 €
This impressive combination is a common sight in NRW. The heavy-load forwarder Colonia frequently carries out the logistics for the wrecker company Harzheim which also specializes in the demolition of skyscrapers. The fleet also includes the Liebherr Raupenbagger which is transported to the building site on this fl at-bed trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red -red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 75 mm |
| Weight | 180 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This impressive combination is a common sight in NRW. The heavy-load forwarder Colonia frequently carries out the logistics for the wrecker company Harzheim which also specializes in the demolition of skyscrapers. The fleet also includes the Liebherr Raupenbagger which is transported to the building site on this fl at-bed trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red -red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 75 mm |
| Weight | 180 g |
| Release Date | September/October 2016 |