Mercedes-Benz Arocs 6x4 low boy semitrailer "Scholpp"
Product number:
308793
Listprice:
42,95 €
In cooperation with Scholpp, who has 16 locations in Germany, Herpa realized three vehicles as limited editions. Each Mercedes-Benz Arocs 6x4 tractor pulls a six-axle ballast trailer or a four-axle semi-low loader. If needed, the Mercedes-Benz Sprinter with BF3 superstructure can accompany those vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Scholpp |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 73.1 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In cooperation with Scholpp, who has 16 locations in Germany, Herpa realized three vehicles as limited editions. Each Mercedes-Benz Arocs 6x4 tractor pulls a six-axle ballast trailer or a four-axle semi-low loader. If needed, the Mercedes-Benz Sprinter with BF3 superstructure can accompany those vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Scholpp |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 73.1 g |
| Release Date | May/June 2018 |