Mercedes-Benz Antos truck chassis "Neuss Fire department"
Product number:
092470
Listprice:
29,50 €
In Neuss at the Lower Rhine a Mercedes-Benz Antos has been in operation as swap body truck since 2015. Herpa realized the miniature model authentically as twin-axle truck loaded with a flat container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Neuss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.3 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Neuss at the Lower Rhine a Mercedes-Benz Antos has been in operation as swap body truck since 2015. Herpa realized the miniature model authentically as twin-axle truck loaded with a flat container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Neuss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.3 g |
| Release Date | May/June 2016 |