Mercedes-Benz Antos M truck chassis with load handling system "fire department"
Product number:
090599
Listprice:
22,50 €
The current Mercedes-Benz Antos found its way to the fire brigades. The swap body, loaded onto the three-axle truck with a hook lift, is equipped with three roller blinds on each side
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Mercedes-Benz Antos found its way to the fire brigades. The swap body, loaded onto the three-axle truck with a hook lift, is equipped with three roller blinds on each side
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |