Mercedes-Benz Antos M refrigerated semitrailer "Schumacher"
Product number:
302395
Listprice:
27,50 €
The forwarder Schumacher from Würselenoperates over 85 tractor-trailer combinations in Europe-wide refrigerated traffic and is the main forwarder for Herpa Showtrucks. For Lindt’s own warehouse logistics vehicles with the new Mercedes-Benz Antos rigid tractor are operated as well.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.4 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Schumacher from Würselenoperates over 85 tractor-trailer combinations in Europe-wide refrigerated traffic and is the main forwarder for Herpa Showtrucks. For Lindt’s own warehouse logistics vehicles with the new Mercedes-Benz Antos rigid tractor are operated as well.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.4 g |
| Release Date | July/August 2013 |