Mercedes-Benz Antos garbage truck "Alba"
Product number:
306966
Listprice:
32,95 €
The headquarters of ALBA are located in Berlin but the company operates in Germany, Europe and Asia in its fields recycling, disposal and raw materials. Herpa’s known Mercedes-Benz Antos compactor truck now features the current ALBA design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alba Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.6 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The headquarters of ALBA are located in Berlin but the company operates in Germany, Europe and Asia in its fields recycling, disposal and raw materials. Herpa’s known Mercedes-Benz Antos compactor truck now features the current ALBA design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alba Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.6 g |
| Release Date | March/April 2017 |