Mercedes-Benz Actros Titan low boy semitrailer "Markewitsch"
Product number:
280341
Listprice:
59,50 €
The Franconian Spedition Markwitsch specializes primarily in the area of crane and heavy transport. As a very special heavy transportation, the Nuremberg forwarding agency drives the housing of the electroloc "Taurus". In the original, the housing is also transported by the manufacturer for further processing. The color is basically "light fibula", the primer, which is also applied to the housing in the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebrüder Markewitsch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 76 mm |
| Weight | 473 g |
| Production date | 03/2008 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Franconian Spedition Markwitsch specializes primarily in the area of crane and heavy transport. As a very special heavy transportation, the Nuremberg forwarding agency drives the housing of the electroloc "Taurus". In the original, the housing is also transported by the manufacturer for further processing. The color is basically "light fibula", the primer, which is also applied to the housing in the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebrüder Markewitsch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 76 mm |
| Weight | 473 g |
| Production date | 03/2008 |
| Limited quantity | 1000 |