Mercedes-Benz Actros tandem trailer train „Fahrschule Olaf Großhauser“
Product number:
312240
Listprice:
49,95 €
Hilpoltstein is home to the Olaf Großhauser driving school, which is also active in training professional drivers. This is what this impressive Mercedes-Benz Actros is used for, which Herpa produces in a limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fahrschule Olaf Großhauser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hilpoltstein is home to the Olaf Großhauser driving school, which is also active in training professional drivers. This is what this impressive Mercedes-Benz Actros is used for, which Herpa produces in a limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fahrschule Olaf Großhauser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98 g |
| Release Date | July/August 2020 |