Mercedes-Benz Actros Tandem trailer "Mobas Feuerwehr Hamburg"
Product number:
924504
Listprice:
47,50 €
The mobile respiratory protection training unit has recently been added to the fleet of Hamburg´s fire brigade. In it, the annually required respiratory protection training is held at the fire and rescue stations and at locations of the voluntary fire brigades. A partial edition is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 266 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Production date | 12/2016 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The mobile respiratory protection training unit has recently been added to the fleet of Hamburg´s fire brigade. In it, the annually required respiratory protection training is held at the fire and rescue stations and at locations of the voluntary fire brigades. A partial edition is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 266 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Production date | 12/2016 |
| Limited quantity | 750 |