Mercedes-Benz Actros Streamspace truck with trailer "Kuehne & Nagel"
Product number:
302333
Listprice:
27,50 €
The current Mercedes-Benz Actros Streamspace with wide driver’s cab was used for a miniature model of the logistics company Kühne und Nagel. The tandem truck is equipped with two interchangeable boxes in company design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kühne & Nagel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Signal blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Mercedes-Benz Actros Streamspace with wide driver’s cab was used for a miniature model of the logistics company Kühne und Nagel. The tandem truck is equipped with two interchangeable boxes in company design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kühne & Nagel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Signal blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |